Průběžný splávek na polotěžko
Průběžný splávek na polotěžko
Pasivnější, ale velmi účinná metoda plavané na větší hloubky.
- Kmen: 0,14-0,18
- Návazec: bez návazce
- Ryby: kapr, cejn, lín, karas, candát
Jedná se o velmi dobrou metodu lovu pro se splávkem na hlubší stojaté vodě do vzdálenosti tak 10m od břehu, nebo pro lov z loďky. Hloubka se nastavuje posunutím bavlněné zarážky a to tak, aby byla o pár centimetrů větší, než jak skutečně je hlouboká voda. Splávek se po nahození a proklesání zátěže ke dnu motáním navijákem a napnutím vlasce potopí až po anténku. Záběr se projeví buď potopením, nebo nadzdvihnutím splávku. Místo průběžné zátěže lze použít i zátěž pevnou, např. 2 vetší broky. Potom se lze dočkat krásných záběrů, kdy se splávek zcela položí na hladinu.
Postup
Na vlasci se vytvoří bavlněná zarážka, pak se navleče malý skleněný korálek a za ním za spodní očko splávek. Korálek nesmí projít očkem splávku a zárověň nesmí sklouznout nad bavlnku.
Pod splávkem se provleče olůvko a pod něj 3x provlečená ventilková gumička jako zarážka (nebo jiná zarážka, např. malý broček). A pak už jen háček vzdálený od zarážky asi 20 cm.
Aby vše fungovalo, jak má, měla by být hmotnost zátěže alespoň 2 gramy. Na větších hloubkách jak 3 metry raději více.
Lov s téčkem
Lov s téčkem
Klasické navázání pro lov na propad.
- Kmen: 0.15 - 0.20 mm, nejlépe potápivý
- Ryby: cejn, kapr, plotice...
- Nástraha: masňáci ...
Sklělá metoda pro lov na mělčích stojatých vodách. Jedná se o jednu z variant lovu na odhoz s matchovým prutem. Splávek je velmi předvážen (např. 11 + 0,5 g), takže na vlasec pod ním je jen málo zátěže. Nástraha pak po dopadu na hladinu volně klesá ke dnu a ryba ji může vzít již během klesání. Po dopadu ke dnu nebo na dno je sestava velmi nenápadná a ryby ji berou s větší důvěrou, než kdyby na vlasci bylo více zátěže.
Postup
Splávek (wagler, anličák) se k vlasci připevní pomocíadaptéru - viz obrázek. Na něm jsou dvě silikonové hadičky, kterými se vlasec protáhne. Pokud splávek i tak po vlasci při větším zatáhnutí klouže (u splávků nad 5 gramů to bude nutnost), je možné ještě vlasec mezi hadičkami 1-3x omotat kolem plastového středu adaptéru. Pod splávkem na konci kmenového vlasce je jen obratlík a případně jeden malý broček. Ten doporučuji hlavně tehdy, kdy potřebujete vidět zvedavé záběry, nebo pokud voda více proudí a je nutné klasání urychlit.
Průběžný angličák, kluzák
Průběžný angličák, kluzák
Obtížnější technika lovu na odhoz s anglickým splávkem
- Kmen: 0,15 - 0,20 mm
- Návazec: 0,08 - 0,16 mm
- Nástraha: masňác apod.
Klasická metoda pro lov na větších hloubkách a na větší vzdálenost se zachováním maximální citlivosti a jemnosti. Používá se matchový prut.
Loví se tak většinou na stojatých vodách, zkušenější rybáři i na pomaleji tekoucích vodách.
Nosnost splávku bývá většinou kolem 10+4 gramů, tedy splávek unese 14 gramů zátěže, z čehož 10 gramů již je přichycených ke splávku a další 4 gramy se dávají na vlasec pod splávek. Velmi obecně řečeno (nebrat za slovo, prosím): čím větší první číslo, tím dál nahodíte, čím větší druhé, tím do hlubší vody je splávek určen.
Postup
Na vlasci se vytvoří z bavlnky zarážka, pod ni se navleče skleněný korálek a pak skrz obratlík splávek. Pod ním se vytvoří pevná zarážka, např. zleukoplasti. Tato zarážka by měla být nakonec minimálně 1,5 metru od háčku (klidně i 2,5 metru) . Asi 1m od konce vlasce připevněte olivku a na konci vlasce obratlík pro připevnění návazce. Nad obratlík přichytněte jediný broček o váze asi 0,2 gramu. Splávek pak ve vodě dovažte dalšími broky, které budete přidávat těsně pod olivku, tak, aby vyčníval jen kousek anténky splávku. U obratlíku nechte jen ten jeden broček. Délka návazce je kolem 20-50 cm a nejsou na něm žádné broky.
D-rig z vlasce
D-rig z vlasce
Jednoduché navázání D-rig na obyčejný kaprový háček.
- Návazec: silný vlasec
- Ryby: kapr, amur
Tento způsob navázání háčku a nástrahy je poslední dobou stále populárnější. Používá se převážně pro plovoucí nástrahy, které se obvázají šňůrkou a ta se přiváže do kroužku. Tím, že je nástraha na háčku uchycena klouzavě, je větší pravděpodobnost, že se kaprovi při vyplivování nástrahy háček v tlamě neotočí hrotem opačně, ale půjde ven pěkně očkem napřed a hrotem pak má šanci se zapíchnout.
Postup
Háček je na vlasec přivázán bezuzlově. Konec, na kterém obvykle bývá smyčka pro nástrahu, je však ponechán volný. Navlékne se na něj malý kovový mikrokroužek a protáhne se zpátky očkem háčku. Pak se zapalovačem opatrně zataví (stačí jej držet kousek vedle plamene, ne přímo v něm), aby na něm vznikla malá kulička, která po vychladnutí již neprojde zpět očkem háčku.
Závěs na olovo se zasouvacím obratlíkem
Závěs na olovo se zasouvacím obratlíkem
Verze pevné montáže, u které se obratlík zasouvá do plastového závěsu na olovo.
- Kmen: 0.25 mm a více
- Háček: pevný háček velikost odpovídající velikosti nástrahy i lovené ryby
- Ryby: kapr, amur a další
- Nástraha: boilie, pelety a jiné vhodné na vlas pod háčkem
U tohoto typu pevné montáže se obratlík zasouvá do plastové závěsky na olovo. Závěsky vyrábí mnoho kaprařských firem a lze je sehnat v rybářských prodejnách.
Obratlík musí mít odpovídající velikost. Moc malý bude vyklouzávat, velký nepůjde zasunout vůbec nebo bude držet moc pevně a bude nebezpečný pro ryby.
Některé závěsy mají v sobě zboku dírku, která má sloužit k prostrčení např. kousku plastové štětiny - při provlékání se projde i očkem obratlíku, čímž se zablokuje obratlík v závěsu a více drží. Při správné velikosti obratlíků to není potřeba. Já to nepotřeboval nikdy a nelíbí se mi to.
Postup
Protáhněte vlascem měkkou PVC trubičku (lze vynechat) o délce o něco delší než návazec, potom kónickou pryžovou spojku, potom závěs, potom přivažte obratlík s návazcem. Nyní na závěs připevněte olovo a spojte všechny části dohromady podle obrázku.