JEČNÉ KROUPY
JEČNÉ KROUPY
- Úspěšné období: léto
- Druhy ryb: cejni, plotice apod.
- Finanční náročnost: 15 kč/kg
Je to typická nástraha pro lov menších kaprovitých ryb na položenou (feeder).
Jsou to oloupaná zrnka ječmene.
Prodává se několik velikostí, nejmenší jsou perfektní na vnadění, větší na chytání.
Postup přípravy
Kroupy nechám alespoň hodinu namáčet ve vodě nebo např. ve vývaru po vaření konopí či boilie. Potom je ve stejné vodě vařím do úplného změknutí, nesmí být po rozkousnutí uvntř suché jádro. Zhruba 10-30 minut podle velikosti. Kilo krup nabude po uvaření na asi 3,5 litru.
Dobře přijímá aroma a barviva, pokud je přidáte do vody před vařením.
Nastražuji na háčky vel. 12 - 8 jedno nebo několik zrnek.
ROHLÍKOVÉ BOILIE
ROHLÍKOVÉ BOILIE
- Úspěšné období: léto
- Druhy ryb: kaprovité
- Finanční náročnost: kupované kolem 40 - 80 Kč za krabičku
Rohlíkové boilie je lisovaná rohlíková kulička navléknutá a svázaná provázkem. Pod provázek se navlékne háček a vlastně pak chytáte s nástrahou pod háčkem, i když se nejedná o klasický "lov na vlas". Chytá se s ním většinou na položenou, ale i na feeder nebo těžší plavanou.
Rohlíkové boilie koupíte v rybářských potřebách nebo si jej můžete vyrobit doma pomocí kleští na rohlík (napařený) a pak navléknout na provázek a usušit, potom provázek rozstříhat a svázat každou kuličku. Před sušením můžete kuličky lehce nadipovat v nějakém aromatu.
Ingredience
Rohlík nebo jiné pečivo (vánočka, dalamánek, graham apod.) a případně nějaké tekuté aroma a barviva.
SLADKÁ KUKUŘICE
SLADKÁ KUKUŘICE
- Úspěšné období: jaro, léto, podzim
- Druhy ryb: hlavně větší kaprovité ryby
- Finanční náročnost: 10-25Kč za 400g plechovku (280g obsah), 12-20Kč za 350g mražená verze
Mražená nebo konzervovaná sladká kukuřice. Zřejmě nejlepší je Bunduele ve skle. Nedoporučuji slané nálevy - např. Znojmia.
Napichuji na háček velikosti 12 až 6, lze zajistit proti spadení masným červem (pokud to není nutné, tak to nedělám, ale jsou případy, kdy to ryby ani jinak nechtějí).
Lze i aromatizovat, např. tak, že do plechovky uděláte dírku, nalijete do ni lžičku aromatu (nebo ovocný sirup, rybí olej apod.), protřepete a necháte přes noc proležet.
Průběžný splávek na polotěžko
Průběžný splávek na polotěžko
Pasivnější, ale velmi účinná metoda plavané na větší hloubky.
- Kmen: 0,14-0,18
- Návazec: bez návazce
- Ryby: kapr, cejn, lín, karas, candát
Jedná se o velmi dobrou metodu lovu pro se splávkem na hlubší stojaté vodě do vzdálenosti tak 10m od břehu, nebo pro lov z loďky. Hloubka se nastavuje posunutím bavlněné zarážky a to tak, aby byla o pár centimetrů větší, než jak skutečně je hlouboká voda. Splávek se po nahození a proklesání zátěže ke dnu motáním navijákem a napnutím vlasce potopí až po anténku. Záběr se projeví buď potopením, nebo nadzdvihnutím splávku. Místo průběžné zátěže lze použít i zátěž pevnou, např. 2 vetší broky. Potom se lze dočkat krásných záběrů, kdy se splávek zcela položí na hladinu.
Postup
Na vlasci se vytvoří bavlněná zarážka, pak se navleče malý skleněný korálek a za ním za spodní očko splávek. Korálek nesmí projít očkem splávku a zárověň nesmí sklouznout nad bavlnku.
Pod splávkem se provleče olůvko a pod něj 3x provlečená ventilková gumička jako zarážka (nebo jiná zarážka, např. malý broček). A pak už jen háček vzdálený od zarážky asi 20 cm.
Aby vše fungovalo, jak má, měla by být hmotnost zátěže alespoň 2 gramy. Na větších hloubkách jak 3 metry raději více.
Lov s téčkem
Lov s téčkem
Klasické navázání pro lov na propad.
- Kmen: 0.15 - 0.20 mm, nejlépe potápivý
- Ryby: cejn, kapr, plotice...
- Nástraha: masňáci ...
Sklělá metoda pro lov na mělčích stojatých vodách. Jedná se o jednu z variant lovu na odhoz s matchovým prutem. Splávek je velmi předvážen (např. 11 + 0,5 g), takže na vlasec pod ním je jen málo zátěže. Nástraha pak po dopadu na hladinu volně klesá ke dnu a ryba ji může vzít již během klesání. Po dopadu ke dnu nebo na dno je sestava velmi nenápadná a ryby ji berou s větší důvěrou, než kdyby na vlasci bylo více zátěže.
Postup
Splávek (wagler, anličák) se k vlasci připevní pomocíadaptéru - viz obrázek. Na něm jsou dvě silikonové hadičky, kterými se vlasec protáhne. Pokud splávek i tak po vlasci při větším zatáhnutí klouže (u splávků nad 5 gramů to bude nutnost), je možné ještě vlasec mezi hadičkami 1-3x omotat kolem plastového středu adaptéru. Pod splávkem na konci kmenového vlasce je jen obratlík a případně jeden malý broček. Ten doporučuji hlavně tehdy, kdy potřebujete vidět zvedavé záběry, nebo pokud voda více proudí a je nutné klasání urychlit.