ROUSNICE ("DEŠŤOVKA")
ROUSNICE ("DEŠŤOVKA")
- Úspěšné období: Jaro, podzim; na některé druhy (úhoř, parma, okoun, lín, karas) i v létě
- Druhy ryb: Úhoř, lín, parma, tloušť, okoun, karas, kapr, sumec, větší bílé ryby, sumeček americký, ježdík
- Typy revírů: Stojaté i tekoucí, spíše zarostlé vody, pobřežní úkryty, ale i proudy řek.
- Finanční náročnost: 1 ks = 3, - až 5, - CZK.
Žízala, dorůstající běžně 10 - 15, max. 25 cm, široká do 1 cm. Zmasilý kroužek, dlouhý až 1 cm, odděluje kratší, širší hlavovou část v 1/5 až 1/4 těla. Zbytek těla je tenčí, ke konci sploštělý. Má růžově-červené až hnědavé zbarvení, zadní část opaleskuje fialovými odstíny.
Ingredience
VÝSKYT - velmi rozšířená, především v zemědělských oblastech s převládající hnědozemí až černozemí. Preferuje vlhkou, obdělanou půdu, lze ji však nalézt i na běžných trávnících, nivách, v pobřežních partijích s vyšším obsahem vody. Nastane-li suché období, zavrtává se hlouběji pod zem.
Nemá příliš v lásce kamenité, štěrkopísčité a jílovité půdy.
S oblibou vyhledává úkryty pod většími kameny a jinými překážkami (kusy dřeva, stavebních materiálů apod.)
Postup přípravy
SBĚR ROUSNIC - rousnice je možné sbírat během rytí obdělané či zatravněné půdy, pod výše zmíněnými překážkami nebo za tmy, kdy často vylézají na mokrou či orosenou zeminu a trávu. Ideální je čas kolem půlnoci a později, za deště nebo po dešti. Při intenzivních srážkách mohou i za bílého dne zcela vylézat na povch, např. v parcích, kde se dají sbírat na asfaltkách apod. Při sběru v noci je nutno použít velmi tlumené světlo anebo čelovku s červeným filtrem (žížala totiž červené záření, na rozdíl od běžného světla, nevnímá). Tiše a opatrně postupujte terénem. Spatříte-li rousnici, nečekaně ji jedním prstem přitiskněte k zemi v místě, kde vylézá. Druhou rukou pak s citem, abyste ji nepřetrhli, táhněte za vyčnívající část těla, dokud nepovolí.
NASTRAŽENÍ - je více způsobů: klasické nastražení několikerým napíchnutím na háček do tvaru uzlíku, na úhoře (na háček s delším ramínkem, případně protihroty u lopatky či kroužku, rousnici navléněte po celé délce, může být přetažena na vlasec). "Na kalhotky" - účinné hlavně na úhoře. Části rousnice - na okouny, líny, karasy a vůbec menší ryby. Na sumce se nastražuje víc žížal do "chomáče" a to na velký jedno- či víceháček. Pozor, takové předložení nástrahy je považováno za lov dravců ("smotek červů na víceháčcích"), tudíž je legální od až 16. 6. vč.